Najčešći uzrok zbog koga laptop radi sporo je u stvari spor operativni sistem. Vremenom se operativni sistem uspori do te mere da je praktično nemoguće normalno koristiti laptop. Razlog leži u pravilnom održavanju sistema koje ne zahteva preterano poznavanje softvera i programiranja. Na svu sreću, održavanje sistema na laptop računaru olakšavaju i programi specijalno napravljeni za periodično pospremanje, čišćenje i optimizaciju rada operativnog sistema. O njima ćemo u nastavku teksta ali pre toga da vidimo šta sve može uticati na performanse laptopa od koga se očekuje da radi brzo kao kada je kupljen ?

Kako prepoznati problem?

Prvi simptomi su lako uočljivi i najčešće se korisnici žale da im se laptop ponaša kao „puž sporać“ a kupljen je kao zver koja kida od brzine. Učitavanje sistema traje predugo, stranice se teško otvaraju, kopiranje fajlova ide teško ili stalno puca Windows Explorer. Takođe, česta pojava je i stalno rušenje sistema iz čista mira u toku rada. Performanse laptopa opadaju s vremenom ukoliko se ne održava pravilno a najčešći problemi na laptopu dolaze do izražaja baš onda kada nam laptop najviše treba.

the technician repairs a broken tablet computer in M7RP3LJ

Šta treba učiniti?

Kao prvo, moguće je da se dosta programa učitava sa podizanjem operativnog sistema. Operativni sistem prilikom podizanja učitava i sve one programe koje smo mu zadali da se pokrenu čim se i sistem startuje. Recimo, mnogi koriste Steam za igrice, Outlok, Microsoft Teams, Photoshop, uTorrent kao i kvazi-antiviruse koje su pokupili skidanjem raznih programa. Sve to opterećuje normalno startovanje sistema i kasnije dovodi do usporavanja u toku rada na laptopu. Dakle, za početak, proverite i isključite automatsko pokretanje svih nebitnih programa i aplikacija.

Postoji još neki problem?

Ako deaktivacija pomenutih programa i aplikacija nije pomogla, možda su u pitanju neki virusi ili oštećenje hard diska ili SSD diska kao i kvar na laptopu što se mora hitno otkloniti.

Virusi

Virusi  i malveri čine veliku štetu tim pre što nije problem samo sporo učitavanje operativnog sistema i otežan rad u Windowsu, već su i podaci ugroženi pa se lako dogodi da odjednom nestanu sa hard diska ili budu zaključani – kriptovani od strane nekog Crypto virusa. Čišćenje virusa sa laptopa je usluga koju nudi svaki dobar laptop servis pa će rizik od gubitka podataka biti daleko manji a rad na laptopu lakši.

Problem sa hard diskom

Problem sa hard diskom se dešava kada primetimo da laptop sporo radi, često se pojavljuje plavi ekran ili nije moguće kopirati podatke u toku rada. Ne bi bilo loše uraditi proveru hard diska besplatnim programom Hard Disk Sentinel koji prikazuje sve važne parametre ispravnosti diskova. Ako na hardu nema loših „bad“ sektora, onda bi defragmentacija možda pomogla da se stanje sa hard diskom popravi. U poslednje vreme, ekspanzija SSD diskova je nametnula mogućnost da se brzina laptop računara poveća jednostavnom zamenom hard diska novim SSD diskom. Ako želite da zadržite sve podatke i programe sa starog diska, kao super opcija se ističe „kloniranje diska“.

Problem sa RAM memorijom

Dešava se da RAM memmorija bude uzrok čudnom ponašanju laptopa. Pogotovo ako se koriste upareni moduli pa oštećenje jednog modula uzročno-posledično utiče i na rad drugog modula. Treba uraditi test memorije i otkloniti sve potencijalne probleme sa memorijom.

Problem sa baterijom

Loša i dotrajala baterija na laptopu može biti poslednja stvar ka koju ćete pomisliti. Međutim, vrlo često laptopovi sporo rade, kursor miša baguje ili strelica treperi upravo zbog baterije koju je potrebno zameniti. Potrudite se da se zamena baterije odradi što kvalitetnijom a po mogućstvu originalnom baterijom.

Kvar na matičnoj ploči

Matična ploča laptopa na sebi ima mnogo elektronskih komponenti, čipova, kontrolera, BIOS čipova, otpornika, dioda, blok kondenzatora, FET, MOSFET, tranzistora … itd. Bilo kakav kvar i smetnja u protoku jednosmerne struje sigurno će dovesti do usporenog rada laptopa. Kvarovi na matičnoj ploči dovode i do situacije kada se laptop ne može uključiti, ne pali se odmah, ne ulazi u BIOS ili ne prepoznaje hard disk. Crna slika na ekranu uključenog laptopa i ostali problemi uglavnom ukazuju na neki problem ili kvar na matičnoj ploči.

Reinstalacija operativnog sistema

Ukoliko ne planirate da laptop odmah nosite kod laptop majstora, a sigurni ste da je samo Windows u problemu, možete najpre pokušati da popravite njegovo stanje. Windows ume da zabaguje ali srećom postoje dobri programi koji brzinski čiste sistemske greške pa laptop može značajno brže raditi uz pomoć njih. Recimo CCleaner se pokazao kao efikasan i bezbedan softver za održavanje i ubrzanje laptopova i desktop računara. Kada više ništa ne pomaže, onda bi instalacija sistema rešila 100% problem sa brzinom laptopa.

 

Ako je vaš laptop postao spor, pozovite nas da ga ubrzamo

pozovite nas